Test: Toyota Yaris Cross - Portál řidiče (2023)

16. 10. 2022 8 min. čtení diskuze (0) Testy

Toyota Yaris Cross je kompaktní SUV ze segmentu B. Jak se s ním jezdí v městských ulicích i mimo ně?

Test: Toyota Yaris Cross - Portál řidiče (1)

Články na téma Toyota Yaris Cross:

 1. Toyota Yaris Cross cena a konfigurátor
 2. Toyota Yaris Cross rozměry
 3. Toyota Yaris Cross spotřeba
 4. Test: Toyota Yaris Cross - Yaris dospěl a dostal papučky do hor - právě čtete
 5. Toyota Yaris Cross pohon všech kol
 6. Toyota Yaris Cross nový operační systém Toyoty
 7. Toyota Yaris Cross převodovka
 8. Nejlepší způsoby financování Toyoty Yaris Cross

Yaris Cross dospěl a na rozdíl od svého menšího brášky vyfasovali papučky do hor. Segment kompaktních SUV se rozšiřuje každým směrem a Toyota rozhodně nechtěla být pozadu. Yaris Cross je vyráběn ve Francii. Ladné křivky mu tudíž rozhodně nechybí. Spolu s nimi se Toyota nejspíš rozhodla okouzlit především něžná pohlaví, která doma většinou rozhodují o financích.S Hybridním Crossem se vy ani vaše polovička již víckrát nemusíte obávat městských patníků. Protože právě ve městěbudenový Yaris Cross jako doma. Od tohoto kompaktního SUV z dílny japonské Toyoty však nepočítejte s žádnou větší zábavou. Yaris Cross od svého rozpustilého menšího sourozence vychytal mnoho chyb, avšak kvůli tomu zvážněl a dospěl. Od Crosse je až sprosté očekávat nějakou větší zábavu. Jedná se o menší SUV, které má rodinu odvést bezpečně z bodu A do bodu B.

Test: Toyota Yaris Cross - Portál řidiče (2)

Nová Toyota Yaris Cross - exteriér a podvozek

Nová Toyota Yaris Cross od svého sourozence převzala platformuTNGA GA-B, spolu s Yarisem sdílí takérozvor 2560 mm. Ve všech oststních rozměrech však svého bratříčka však přerůstá.Délka Toyoty Yaris s přídomkem Cross pak sčítá4 180 mm, šířka je1 765 mm a výška končí na 1 560 mm. Pohotovostní hmotnost Yarise Cross je 1 110–1 270 kg. Světlá výškaje 170 mma díky tomu je Yaris Cross opravdu výborným společníkem pro takové řidiče, kteří vyžadují rozsáhlý výhled do všech stran a potřebují sedět výš.

Také čtěte

12 min. čtení

Test: Toyota Proace Verso Nomad - když cestovat, tak pořádně!

11. 4. 2020 Jakub Mokříš Testy

Přední část Yarise Cross se menšímu Yarisu skoro nepodobá, větší podobu zde vidíme ve vodíkové Toyotě Mirai. Přední maska vozu je rozdělena pásem, který má pomoct s optickým rozšířením kompaktního SUV. To, žese jedná o "polo-teréňáka" - a to hodně v uvozovkách - poznáme především díky mohutnému oplastování lemů a spodní části dveří. To asi kvůli tomu, aby nový Yaris Cross neutrpěl šrámy z boje s křovím nebo místními popelnicemi v ulicích.

V zadní části a na bocích pak konečně najdeme podobu s malým Yarisem - boky prostě nezapřeš. Černý pás spojující koncová světla se sekvenčním rozsvěcením blinkrů je u Crossu doplněn o červenou odrazku. Na podvozku najdeme vzpěry McPherson a vzadu je použito víceprvkové zakončení (u drtivé většiny verzí pak najdeme vlečná ramena). Snad jedna z mála věcí, kterou Yaris Cross od svého sourozence podědil, je přesné řízení a téměř okamžitá reakce podvozku. I to má však svá úskalí, při prudkých zatáčkách je citelný výrazný boční náklon a kolikrát se i zadní kolo může dostat do vzduchu. Nový YarisCross je vybaven vyšším profilem pneumatik a kvalitním podvozkem, jízda s ním je tak po nerovné silnici, či dokonce v terénu velice příjemná. Očekávala bych ho sice méně tuhý, ale do města ideální.Odhlučnění podvozkutaké funguje na jedničku.

Test: Toyota Yaris Cross - Portál řidiče (4)

Speciální pohon AWD-i

Yaris Cross v hybridní verzi nabízí také pohon všech čtyř kol - to v případě benzinové varianty budou muset řidiči oželet.Pohon AWD-i nabízí Toyota u Crosse již ve výbavě Comfort. V případě, že si uživatel potrpí například na bezklíčovémodemykání, vyhřívaném volantu nebo elektricky sklopnýchzrcátkách, pohon 4x4 najde také ve vyšší výbavě Executive. Dále je pak pohon všech čtyř koldostupný také ve výbavě Adventure. Pohon 4x4 je u této Toyoty výjimečný. Normálně je totiž poháněná pouze přední náprava, při stisknutí kouzelného tlačítka pak dojde k sepnutí také zadní nápravy, kterou však nepohání spalovák, nýbrž elektromotor, který dokáže krásně a plynule fungovat.

(Video) Co nedělat a čeho se vyvarovat u automatické převodovky

Toyota do svého dospělého Yarise totiž kromě benzinové patnáctistovky o výkonu 68 kWpřidala také elektromotor o výkonu 3,9 kW (kombinovaný výkona točivý moment hnací soustavy je 85 kW 330 N.m)přičemž je pak celá soustavazakončena e-CVT převodovkou, která zajisťujeplynulý přenos kroutícího momentuna kola a to z více zdrojů. Prvním zdrojem je spalovací motor, druhým zdrojem je pakelektromotor, který však může také fungovat jakogenerátor(jelikož je napřímo propojen s výstupní hřídelí benzinového motoru). Díky tomu je řídicí jednotka nové Toyoty schopná podle výpočtů zjistit, jaký poměr v jaký čas a v jakých otáčkách e-CVT převodovka poběží a toky krouticího momentu si nastavuje podle svého interního nastavení.

Akcelerace Yarisu Cross moc nejde, na stovku se dostane za 11,8 sekund. Kde zazáří je spíš zrychlení z nižších rychlostí. Čistě elektrický pohon lze vyvolat pomocí tlačítka EV, ale to jen v případě, že je dobitá baterie a nejedete rychleji než 50 km/h. Yaris Cross disponuje také módy jako jsou Eco a Power a jizdním režimem B, díky kterému se výrazněposílí rekuperace. Se spotřebou je nový Yaris Cross srovnatelný s jinými hybridy. Jeho normovaná spotřeba je udávána na5,1 l/100 km, cestu z Prahy do Ostravy se mnou zvládnul za 5,7l/100 km. Ve městě je pak možné se dostat i níž.

Interiér - nenadchne, aleani neurazí

Při přesunu do interiéru mě jako první přepadl smutek. Levné oplastovánía výplně dveří jsoushodné s Yarisem, Cross navíc na horní část palubovky přidal měkčený plast a stylovou dekorační linku. Výplň dveří je vyrobena z recyklátů a spolu s loketní opěrkou budou akorát nepříjemně škrábat lokty. V případě, že se budete chtít vydat do auta po tmě, připravte si svítilnu zdůvodu absence jakéhokoliv světelného zdroje v interiéru.

Prostor na předních sedadlech je adekvátní, na zadních sedadlech se však kvůli stejnému rozvoru (jako Yaris), budou dospělí pasažéři často koleny zarývat řidiči, nebo spolujezdci do zad. Sedadla jsou vhodná spíš na kratší trasy, po mé cestě z Prahy do Ostravy jsem již po dvou hodinách nevěděla, jak si mám sednout - oceňuji však bederní opěrku. Na zadních sedačkách jde pak z prostředního dílu udělat opěrka a poskytuje také držák nápojů.

Také čtěte

9 min. čtení

Ženský test: Honda Jazz 1.5 e:HEV

19. 11. 2020 Michaela Rubešová Testy

Test: Toyota Yaris Cross - Portál řidiče (7)

Zavazadlový prostor je snad výsměchem všem kompaktním SUV.Kufro objemu 320 l je oddělen dvojitým dnem, pod kterým se nachází, pro mé nepochopení, vcelku velký kus polystyrenu, do kterého je vložena opravná sada s kompresorem.Couvací kamera s absencí dynamického ukazatele čar byla dobře čitelná i za deště, či tmy.

Sedmipalcový digitální přístrojový štít je přehledný a docela intuitivní. Před sebou se na čelním sklenachází také poměrně čitelný a jednoduchý Head-up displej.Tenje možné si připlatit jen u testovanévýbavy Adventure aje možné jej nastavit dle svých preferencí. Při stmívání nebo rozbřesku však dochází k nepříjemnému problikávání. Středový devítipalcový displej je, opět k mému nepochopení, místo k řidiči nakloněn spíše ke spolujezdci. Displej však disponuje pěknou grafikou a novýsystém Toyota Smart Connect,umí bezdrátově komunikovat jak s Apple CarPlay, tak i s Android Auto.

(Video) Jak spárovat mobilní telefon se zařízením Toyota Touch 2 s navigací Go

Systém Toyota Smart Connect je trvale připojen k internetu a je vybaven rozsáhlou cloudovou navigací mapbox. V ceně vozu je také čtyřleté předplatné těchto služeb včetně vestavěné SIM karty, která poskytuje neustále připojení a aktualizaci mapových podkladů. Navigace poskytuje aktuální informace o dopravních zácpách, nehodách, parkovacích místech a pevných radarech. Uživatelé tohoto systému pak mohou informovat také ostatní řidiče Toyoty o případném nebezpečí, či dopravních kolizích.

Také čtěte

8 min. čtení

Ženský test: Volkswagen Passat 2.0 TSI

8. 9. 2020 Michaela Rubešová Testy

Adventure výbava testovanéToyoty Yaris Cross dále (s příplatkem)disponuje napříkladelektrickýmotevíráním zavazadelníku nebotlačítkem v kabině vozu a na klíčích, adaptivními automatickýmidálkovýmisvětly(AHS), maticovýmiLED světlomety a automatickýmnastavením výšky světlometů.

Závěr

Cenovka testovaného vozu včetně příplatků končí na787 000 korun, to na tak malé hybridní SUV není zrovna málo. Nejlevnější benzinový manuál jde přitom koupit již pod půl miliónem. Avšak i ten hybrid má něco do sebe - jeho silné stránky se projeví především v městském provozu při ranní nebo dopolední špičce.

Test: Toyota Yaris Cross - Portál řidiče (9)

To se mi líbí

Zdroj info: Toyota.
Zdroj médií: Nikola Vrabel.

+

 • Perfektní odhlučnění podvozku
 • Multimediální systém
 • Vzhled
 • Přesné řízení

 • Tuhý podvozek
 • Laciné zpracování plastů v interiéru
 • Malý kufr
 • Toyota Yaris Cross spotřeba
 • Toyota Yaris Cross pohon všech kol

Fotogalerie (9 fotek)

Test: Toyota Yaris Cross - Portál řidiče (10)

Autor článku
Nikola Vrabel Nikča snila o tom být ekologem - láska k autům ji ale přivedla na jinou cestu. Od školy si chodívá odpočinout na garáž, kde opravuje svůj německý šestiválec

Diskuze (0)

+ přidat komentář

Podobné články

8 min. čtení

Test: Volvo XC40 Recharge – švédský přístup

4. 9. 2022 Jakub Mokříš

8 min. čtení

Ženský test Opel Mokka-e

2. 6. 2022 Michaela Rubešová

FAQs

What is the common problem of Toyota Yaris? ›

Oil leak

Early Toyota Yaris models may develop an oil leak due to worn and corroded parts. Failure to fix the issue could result in your vehicle overheating if it runs low on oil. If you continue to drive without sufficient lubrication, this can cause severe engine damage.

What are the disadvantages of Toyota Yaris? ›

Cons
 • The Yaris was only offered with a petrol engine, and it was not very spirited, especially the automatic version, which came with a CVT unit, and it wasn't very responsive either. ...
 • While the space inside the cabin was certainly impressive, the quality of some of the parts could certainly have been better.
Sep 2, 2022

How long is the wait for a new Toyota Yaris Cross? ›

MORE Top 20 models: Which new cars are delayed?
...
Toyota model wait times 2022.
ModelWait time
Yaris281 days
Yaris CrossNot available
RAV4154 days
HiLux197 days
14 more rows
Nov 29, 2022

Is Yaris Cross better than Chr? ›

If we had to pick a winner, it's probably the Yaris Cross, but only because it's the newer design of the two and offers lease customers that “fresh-out-the-box” appeal. Size-wise, the Yaris Cross is just under 4.2 metres long, while the C-HR is a little longer and closer to 4.4 metres.

Which model of Yaris is best? ›

Best Toyota Yaris for... The Toyota Yaris 1.5 VVT-i Hybrid CVT Active 5dr returns a claimed 76.3mpg, making it the most economical Yaris, as well as the cheapest hybrid version. Icon and Icon Tech versions return the same figure but larger wheels mean Design, Design Bi-Tone and Excel return less.

What is the biggest problem with Toyota? ›

One of the most common issues to have with a Toyota is the brakes. This is especially the case in the Toyota Corolla, but many vehicles made by Toyota will suffer from this problem. The Corolla itself has had two separate recalls since 2000 due to brake issues.

Do Toyota Yaris have transmission problems? ›

Gearbox changing problems

The manual gearbox on the Yaris has some known issues with changing in the lower gears. This seems to be particularly an issue with 1st to 2nd and 2nd to 3rd gear changes. If you are suffering from this problem, it is due to the syncromesh.

Is it worth it to buy a Toyota Yaris? ›

Or are you looking to sell your car? Toyota has long been known for producing cars that are reliable, with solid build quality and good levels of safety. In our 2022 Driver Power survey, the Yaris finished in 22nd position on a 75-car list, which was down from 21st spot in 2021.

Is Yaris better than Prius? ›

The Toyota Prius is exceptionally spacious, offering up to 24.6 cubic feet in its cargo area and an interior volume of 93.1 cubic feet. That puts it ahead of the Toyota Yaris' 15.3 cubic feet of cargo space and 84.4 cubic feet of interior volume.

How far behind is Toyota production? ›

Production challenges have plagued Toyota for the entirety of 2022, and their dealer body currently has a 36 hour supply of on hand inventory.

Why is Yaris not selling? ›

Toyota has confirmed that it's discontinuing the Yaris sedan and hatchback in the United States after the 2020 model year. Production of the car—sold in our market since the 2007 model year—will end this month. The automaker blames new regulations and slow sales.

Where are Toyota Yaris Cross built? ›

The Yaris Cross will be built at Toyota's French production facility in Valenciennes. The volumes are not small: around 150,000 cars per year, according to Toyota. Such volumes would give the carmaker a considerable market share in the European compact SUV market.

Is Yaris Cross noisy? ›

There's a noticeable amount of wind noise on the motorway around the windscreen and door mirrors, and a fair amount of road noise emanating from the tyres, but the Yaris Cross is still relatively hushed for a small SUV.

Is Yaris a strong car? ›

Good Car For Long Drive

Good car for a long drive. Excellent driving comfort. Mileage within the city limit is a little less. Overall, it is a good heavy sedan with large boot space.

How popular is the Yaris Cross? ›

It's the value pick of the range. The Toyota Yaris Cross was reasonably late to the light SUV party, but that hasn't stopped it from quickly becoming one of the most popular vehicles in its class. Toyota sold 7828 units in 2021, second only to the stalwart Mazda CX-3 (12,873 units).

Is Yaris better than Corolla? ›

Even though the 2020 Toyota Yaris is less expensive upfront than the 2022 Toyota Corolla, the Corolla is the better overall choice when it comes to performance, technology, and fuel efficiency.

How many miles will a Yaris last? ›

The 2008 Toyota Yaris lasts around 300,000 miles with only some minor paint and A/C issues.

Is Toyota Yaris a long lasting car? ›

The Toyota Yaris is an excellent pick if you're looking for a reliable used car. With a 4.5 out of 5.0 reliability score from RepairPal, the Yaris is a hatchback that you can buy worry-free.

Which model of Toyota is the most reliable? ›

9/10 2021 Toyota Corolla

Apart from its popularity, the Corolla takes the crown when it comes to reliability. It has been under production since the late '60s, stood the test of time, and remained a favorite among JDM lovers.

What is the most reliable engine from Toyota? ›

We would nominate the 2GR-FKS or the A25A-FXS as Toyota's best engines, depending on whether you are looking for traditional V6 power or cutting-edge hybrid efficiency. Alternatively, the new V35A-FTS gives you the best of both worlds with its ground-breaking twin-turbo hybrid design.

What Toyotas are defective? ›

The court found Toyota HiLux, Prado and Fortuner vehicles sold between October 1, 2015 and April 23, 2020 were sold with faulty diesel particulate filters (DPF). Lawyers alleged the faulty filters decreased fuel efficiency, caused foul-smelling emissions and increased the wear and tear on engines.

What is the warning signs of transmission failure? ›

Grinding, Jerking, or Shaking

Shaking and jerking are good indicators of transmission trouble. Gear grinding is a common symptom in manual transmission vehicles. Automatic transmission failure often begins with some hesitation during gears shifting. Some might describe this a “slipping,” as well.

What are the signs of a failing transmission? ›

What Are the Transmission Failure Symptoms?
 • Refusal to Switch Gears. If your vehicle refuses or struggles to change gears, you are more than likely facing a problem with your transmission system. ...
 • Burning Smell. ...
 • Noises When in Neutral. ...
 • Slipping Gears. ...
 • Dragging Clutch. ...
 • Leaking Fluid. ...
 • Check Engine Light. ...
 • Grinding or Shaking.
Mar 16, 2017

What car has the most transmission problems? ›

Here are the ten models with the most transmission problems, as detailed by Car Guide.
 • Chevrolet Traverse. The 2013 Chevrolet Traverse included a transmission that has not held up well over time. ...
 • Nissan Altima. ...
 • Nissan Rogue. ...
 • Infiniti QX60. ...
 • Ford Fiesta. ...
 • Nissan Murano. ...
 • Kia Forte. ...
 • Ford Focus.
Jul 14, 2021

How often should a Toyota Yaris be serviced? ›

All Toyota Yaris models have annual service intervals of every 12 months. Hit the maximum mileage limit before the year is out, and your Yaris will need a service then.

Why is the Toyota Yaris being recalled? ›

2020 Toyota Yaris Recall

Description of Recall: Toyota Motor Engineering & Manufacturing (Toyota) is recalling certain 2019-2020 Yaris, Yaris Hatchback, and Yaris Sedan vehicles. An impeller within the low-pressure fuel pump may crack and deform, potentially causing the fuel pump to fail.

Will the Toyota Yaris be discontinued? ›

The fun doesn't end here.

Both Yaris and Yaris Hatchback have been discontinued, making 2020 the last model year for each vehicle. If you're a current Yaris or Yaris Hatchback owner, you'll still receive great service from your local Toyota Service Center.

Is a Toyota Yaris the same as a Mazda? ›

Yes, the Yaris is made by Mazda.

What hybrids are better than Prius? ›

, has made this quick guide to the eight top hybrids to consider instead of a Prius.
 • Honda Insight. Starting price: $25,760 to $29,790. ...
 • Toyota Camry Hybrid. Starting price: $27,980 to $33,420. ...
 • Hyundai Sonata Hybrid. ...
 • Honda Accord Hybrid. ...
 • Hyundai Elantra Hybrid. ...
 • Toyota Corolla Hybrid. ...
 • Hyundai Ioniq Hybrid. ...
 • Toyota RAV4 Hybrid.
Aug 9, 2022

Should I buy a car now or wait until 2023? ›

Whether you're shopping for a new car or a used one. New car prices are on the rise, breaking records monthly. Used car prices are starting to fall, and our experts tell us that both of those trends could be with us well into 2023.

How long does it take to order a car from Toyota 2022? ›

Average build time for a new Toyota vehicle is roughly 4-12 weeks. However, because of our vast model lineup there are some circumstances where specific models can take anywhere from 3-6 months.

Why does it take so long to get a new Toyota? ›

New vehicle orders are taking longer to process because of the growing vehicle shortage. Since the waiting period could change at any time, it's important to contact your local dealership as soon as possible and place your order if you need a car quickly.

Who makes Yaris engines? ›

Toyota's localisation strategy equally encompasses production of main vehicle components: the new Yaris is equipped with the latest generation of the 1.5L TNGA engine which is also made in Europe – at Toyota Motor Manufacturing Poland.

What Toyota is bigger than a Yaris? ›

Measurements for comparison
Toyota YarisToyota Yaris Cross
Length3,940 mm (155.1 in.)4,180 mm (164.5 in.)
Width1,745 mm (68.7 in.)1,765 mm (69.3 in.)
Height1,470 mm (57.8 in.)1,560 mm (61.4 in.)
Wheelbase2,560 mm (100.7 in.)2,560 mm (100.7 in.)
1 more row
Apr 27, 2020

Which is bigger Corolla or Yaris Cross? ›

Corolla is slightly bigger, has a slightly bigger ICE, and a slightly smaller hybrid motor.

How old is the Toyota Yaris Cross? ›

Japan. In Japan, the Yaris Cross was sold from August 2020 and is available in both petrol and hybrid variants. Four-wheel drive is available as an option and Toyota Safety Sense is standard across the lineup.

Is Yaris Cross bigger than Yaris? ›

In terms of size, the Yaris Cross shares its 2,560mm wheelbase with the new Yaris hatchback but is 240mm longer overall, with 60mm added to the front and 180mm to the rear, securing more interior space. The ground clearance is 30mm higher and the vehicle is wider and taller overall – by 20 and 90mm respectively.

Is Yaris Cross slow? ›

Performance isn't especially brisk (0-62mph takes 11.2 seconds), but the electric motor gives the Yaris Cross a useful accelerative boost at low speeds – so you'll easily keep pace with the traffic around town.

Is Yaris Cross fun to drive? ›

It's surprisingly fun to drive, responding eagerly to steering inputs and not wallowing about too much for a small SUV. The Yaris Cross is an ideal choice for a trendy urbanite who wants a car that looks great but won't cost a fortune to run.”

Is the Toyota cross Slow? ›

It delivers good gas mileage for its class, but behind the wheel, the Corolla Cross is unrefined and slow. With about 300 more pounds to lug around than the sedan, 60 mph can take nearly 10 raucous seconds to reach.

Which is better Yaris or Swift? ›

Engine. Under the hood, the Yaris specs sheet features a Dual VVT-i, 4-Cylinder In-Line DOHC, 16 Valve EFI engine while the Swift specs sheet comprises a 1.2-L 4-Cylinder, 16 Valve with DOHC and VVT engine. Because of the bigger engine of the Yaris, it is quite obvious that it will be more powerful and torquier.

How reliable is the new Toyota Yaris? ›

Toyota Yaris reliability

As a brand, Toyota came in a disappointing 10th place out of the top 29 brands – that's a drop of five places since 2021. That said, only 16% of Toyota owners reported a fault with their car in the first year of ownership, which suggests better reliability than average.

Is the Yaris Cross self charging? ›

The New Yaris Hybrid is a Self-Charging Hybrid with a combustion engine and a battery motor where power is generated by the car alone, there is no plug in charging option.

Are Toyota Yaris cars any good? ›

The Yaris is a very good car overall and an excellent one in part. It stands out for its incredible real-world fuel economy, amazing reliability record and for coming with a lot of kit as standard. However, it is relatively small compared to the Honda Jazz, while the VW Polo is more comfortable. Read more here.

Is Toyota Yaris a reliable car? ›

The Toyota Yaris Reliability Rating is 4.5 out of 5.0, which ranks it 1st out of 21 for subcompact cars. The average annual repair cost is $333 which means it has excellent ownership costs. The severity of repairs is low while frequency of those issues is average, so major issues are uncommon for the Yaris.

Is it worth it to buy Toyota Yaris? ›

The Toyota Yaris is a compact family hatchback loaded with advanced modern connectivity and driver-assistance features. Its fuel economy is superb as well. But if you are tall and looking for better speed acceleration numbers, the car is not meant for you.

Which car is better Toyota Yaris or Honda City? ›

All New City provides the mileage of 17.8 kmpl and Yaris provides the mileage of 17.1 kmpl.
...
All New City vs Yaris Comparison Overview.
Key HighlightsAll New CityYaris
Price₹ 11.90 Lakh₹ 8.76 Lakh
Engine Capacity1498 cc1496 cc
Power119 bhp106 bhp
TransmissionManualManual
1 more row

Is Toyota Yaris a luxury car? ›

Yaris - The perfect unbeatable luxury sedan.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Tuan Roob DDS

Last Updated: 03/24/2023

Views: 5982

Rating: 4.1 / 5 (62 voted)

Reviews: 93% of readers found this page helpful

Author information

Name: Tuan Roob DDS

Birthday: 1999-11-20

Address: Suite 592 642 Pfannerstill Island, South Keila, LA 74970-3076

Phone: +9617721773649

Job: Marketing Producer

Hobby: Skydiving, Flag Football, Knitting, Running, Lego building, Hunting, Juggling

Introduction: My name is Tuan Roob DDS, I am a friendly, good, energetic, faithful, fantastic, gentle, enchanting person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.